pühapäev, juuni 1

What is it, what can it possibly be about blow jobs and golf?

Nii küsib külaline Marsilt.
Sain küüned taha jällekord ühele VÄGA heale raamatule.
"Kodumaata mees" Kurt Vonnegut
Tänapäev 2008

Terve see raamat koosneb väljaütlemist- ja tsiteerimistväärt mõtteteradest. Siinkohal peangi paslikuks pisikest tsiteerimist.

"George W. Bush on enda ümber koondanud kõrgema klassi kolmelised, kes ei tea midagi ajaloost ega geograafiast, lisaks valgete ülemvõimu pooldajad, kes oma vaateid eriti ei varja, näiteks kristlased, ja lisaks veel - mis kõige hirmsam - psühhopaatsed isiksused ehk meditsiiniliselt väljendudes PI-d, targad ja meeldivad isikud, kel puudub südametunnistus.

Öelda, et keegi on PI, tähendab panna täiesti olemasolev diagnoos, täpselt nagu öelda, et tal on ussripikupõletik või jalaseen.
/.../
Mõned inimesed sünnivad kurdina, mõned sünnivad pimedana või misiganes, ja see raamat räägib samavõrd puudega inimolenditest, kelle tõttu meie riik ja paljud teised osad kogu planeedist kipuvad tänapäeval täiesti nässu minema. Need inimesed sündisid ilma südametunnistuseta ning äkitselt on just nemad igal pool pukis.
/.../
Meie põhiseaduses on traagiline viga ja mina ei tea, millisel moel seda parandada saaks. Viga on järgmine: presidendiks saada tahavad ainult hullumeelsed. See reegel kehtis isegi keskkoolis. Ainult ilmselgelt segased inimesed kandideerisid klassi presidendiks."
lk. 115-117

Või siis hoopis see:

"Hästi, lõbutseme nüüd veidike. Räägime seksist. Räägime naistest. Freud ütles, et ta ei tea, mida naised tahavad. Mina tean, mida naised tahavad: hulgaliselt inimesi, kellega rääkida. Millest nad rääkida tahavad? Nad tahavad kõigest rääkida.

Mida mehed tahavad? Nad tahavad palju sõpru ja nad tahaksid, et inimesed nende peale nii palju ei vihastaks.

Miks tänapäeval nii paljud inimesed lahutavad?

Sellepärast, et suuremal osal meist pole enam suuri perekondi. Vanasti oli nii, et kui mees ja naine abiellusid, sai pruut endale rohkem inimesi, kellega kõigist asjadest rääkida. Peigmees sai endale rohkem sõpru, kellele lolle nalju rääkida.

Vähestel ameeriklastel, aga ainult üksikutel, on siiani suured perekonnad. Näiteks navaho indiaanlastel. Näiteks Kennedytel.

Aga suuremas osas on abiellujad teineteisele lihtsalt üks inimene. Peigmees saab ühe sõbra, aga see on naine. Naine saab ühe inimese juurde, kellega kõigest rääkida, aga see on mees.

Kui tänapäeval on abielupaari vahel tüli, siis nad võivad ju mõelda, et see on raha, võimu, seksi, laste kasvatamise või ükskõik mille teemal. Tegelikult ütlevad nad teineteisele: "Sa ei ole piisavalt inimesi!"
lk. 65-66

See raamat on viimane, mille Vonnegut enne oma surma kirjutas. Väärt lugemisvara. Tegelikult jälle üle pika aja (mis minu lugemisharjumusi ja -koguseid arvestades on tegelikult suht oluline näitaja) raamat, mille tahaks endale osta.


Kommentaare ei ole: